5. Ásványvagyon Fórum Miskolcon

5. Ásványvagyon Fórum Miskolcon

2016-04-21

Földessy János

Sikerrel zajlott le a nyersanyag kutató szakma éves nagy rendezvénye 2016 április 20-án Miskolcon. Az eseményt a Magyarhoni Földtani Társulat Észak-Magyarországi Területi Szervezete, Nyersanyagföldtani Szakosztálya, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara Ásványtani- és Földtani Intézete, illetve a MTA MAB Bányászati, Földtudományi, Környezettudományi Szakbizottsága szervezte.

A közel 100 résztvevő először a  jubiláns neves szakembereket köszöntötte, dr. Zelenka Tibor (80) és dr. Baksa Csaba (70) személyében. Ezután  kilenc előadást hallgathattak meg a résztvevők, amelyek az ásványi nyersanyaggazdálkodás mai helyzetéről adtak számot eltérő nézőpontokból. dr. Fancsik Tamás (MFGI, igazgató) a nyersanyag gazdálkodásunk jövőjéről adott képet, kiemelve a jelenlegi állapot ideiglenes voltát. Dr. Mádai Ferenc (ME MFK, dékánhelyettes) a Miskolcon bevezetésre kerülő duális képzésről beszélt, megvilágítva az ipar és a felsőoktatás erősödő kapcsolatának kölcsönös előnyeit. Szilágyi Imre (geológus szakértő) a prognosztikus kőolaj és földgáz vagyon becslésének módszertanáról értekezett. Horváth Zoltán (MFGI, főosztályvezető) az országos nyersanyag potenciál felmérési projekt, illetve a közérdekű ásványi nyersanyagok definiálása érdekében zajló EU program hazai vonatkozásairól tartott előadást. Veres Lajos (Mendikás KFT, geológus) és Markó István (bányamérnök szakértő) a Farkaslyuk területén végzett földalatti kutatások, tárónyitás tapasztalatait foglalta össze. Dr. Csongrádi Jenő (geológus szakértő) a recski porfíros rézércek eddig nyilván nem tartott magas arany tartalmának minőségi eloszlásáről, gazdasági jelentőségéről adott elő. Dr. Németh Norbert a korábbi stratégiai elem kutatási program folyományaként megismert bükkaljai Nb-Ta-REE dúsulások továbbkutatásának, értelmezésének jelenlegi állását ismertette, egy reménybeli új jelentős lelőhely felfedezésének példájaként. Végül dr. Hartai Éva az EU H2020 CHPM nemzetközi projekt koordinátori minőségében mutatta be a geotermikus energia termeléshez kapcsolt fémtermelés fejlesztési elképzeléseit. A Fórum napján lépett először nyilvánosságra az asvanykincs.hu portál, smelynek elsőrendű célja a hazai ásványvagyon kérdések és információk nyilvánosságra hozása. A Fórum az elhangzottakról szóló vitával zárult.