Geokémiai rövid kurzus

Megjelent: 2012. augusztus 23. csütörtök

Geokémiai rövid kurzus a sarkkörön túl
A Kjeoy Research and Education Centre (Norvégia) május 30. és júnuis 5. között egy nemzetközi rövid kurzust szervezett “Environmental geochemistry of ore deposits and mining activities” címmel.

Az “Environmental geochemistry of ore deposits and mining activities” kurzust a központ vezetője, Ingar Walder (Kjeoy Research and Education Centre, Norvégia) és Mádai Ferenc (Miskolci Egyetem) tartotta. A hat országból érkezett nyolc mesterszakos, illetve PhD hallgató között egy magyar is volt, aki az ELTE-n végzi geológiai mesterszakos tanulmányait. A kurzus tematikája a bányászathoz kapcsolódó környezetvédelmi problémák geokémiai alapjai mellett a kapcsolódó vizsgálatokkal – statikus és kinetikus tesztek, ásványtani anyagvizsgálati módszerek – is foglalkozott. A kurzushoz kapcsolódó terepgyakorlaton rekultivált zagytárazókat tekintettünk meg. Az itt tapasztalható problémák – semleges pH mellett lejátszódó szulfid oxidáció, melyet nehézfém mobilizáció kísér – jól példázták a kérdés összetettségét.